Czy opłaca się inwestować w fotowoltaikę?

Domowa instalacja fotowoltaiczna jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli jesteśmy zainteresowani zmniejszeniem rachunków za energię elektryczną, jak również redukcją emisji szkodliwych zanieczyszczeń. Montaż takiej instalacji z pewnością możemy potraktować jako inwestycję, bowiem szacuje się, iż przeciętna instalacja w domu jednorodzinnym może zwrócić się w ciągu 9 lat, a z uwagi na stale rosnące ceny energii okres ten może z roku na rok stawać się jeszcze krótszy, co uczyni tę inwestycję jeszcze bardziej opłacalną. Przeczytaj nasz artykuł na temat zwrotu z inwestycji fotowoltaicznej, aby dowiedzieć się po ilu latach Twoja instalacja zacznie dla Ciebie zarabiać.

Cena instalacji fotowoltaicznej uzależniona jest od rodzaju paneli - mogą być one polikrystaliczne lub monokrystaliczne, dodatkowo ceny poszczególnych producentów znacząco różnią się między sobą. Jeśli chodzi o rodzaj paneli to monokrystaliczne są droższe, ponieważ zastosowany w nich krzem jest bardziej wydajny i cechuje go wysoki procent sprawności, dlatego instalacja z ich wykorzystaniem może mieć mniejszą powierzchnię.

Przykład: Instalacja o mocy 5kW składająca się z paneli monokrystalicznych o mocy 330W to powierzchnia około 27m kwadratowych - łącznie 16 paneli słonecznych.

Przy zastosowaniu paneli polikrystalicznych, aby uzyskać 5 kW trzeba zamontować 18 paneli (standardowych 280W), a powierzchnia takiej instalacji to około 30m kwadratowych. Większa ilość paneli i większa powierzchnia to automatycznie większa liczba szyn montażowych, klem mocujących i przewodów solarnych. Najlepszym sposobem na obniżenie kosztów montażu instalacji fotowoltaicznej jest wybór odpowiednio nasłonecznionej lokalizacji, od południa, aby promienie słoneczne miały jak najdłuższy dostęp do paneli.

Dofinansowania i dotacje:

Aby obniżyć lub rozłożyć w czasie koszty całego przedsięwzięcia warto również:

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej możemy produkować energie elektryczną na własne potrzeby a jej nadwyżkę do sieci energetycznej. Szczegółowe regulacje dotyczące tego zagadnienia znajdują się w ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE). Jednak prosument, czyli osoba produkująca energię elektryczną z wykorzystaniem instalacji fotowoltaicznej powinien wiedzieć, że:

  • nie płaci za przyłączenie do operatora energetycznego ani za montaż licznika dwukierunkowego - koszty ponosi zakład energetyczny
  • ustawowe ceny zakupu energii podawane są w cenie netto, bez naliczonego podatku VAT
  • obowiązuje wydłużony czas na rozliczenie niewykorzystanej energii w ramach net-meteringu z 365 dni o kolejny rok